FANDOM


Northland

Informacje ogólneEdytuj

Główne wierzenie: Zrodzony Z Kamienia.

Ludzie: Typ urody dominujący w Northlandzie to głównie jasne włosy jak i raczej jasne oczy. Skóra również ma jaśniejszą barwę niż u Lengorchian przez co Lengorchianie nazywają Northlandczyków białymi A Northlandczycy Lengorchian czarnymi.

Stolica: Kodau.

Dynastia: Toho.

Ustrój: Królestwo (państwo podzielone na mniejsze komórki - eligi, rządzone przez elów).

polityka, graniceEdytuj

Państwo graniczy od południa z Górami Zwierciadlanymi, formalnie należącymi do Lengorchii.

Northland stara się utrzymywać dobre stosunki z Lengorchią (po ostatniej wojnie zostało nawiązane porozumienie), choć z racji historii są one nieco chłodne. Utrzymuje stosunki handlowe z Lengorchią. Prowadzi też ożywiony handel z Hajgami w Górach Zwierciadlanych. Obecnie znajduje się w stanie wojny z barbarzyńskimi najeźdźcami z północy. Polityka państwa jest raczej nie ekspansywna, szczególnie, że musi się ono teraz bronić przed atakami wojsk okupanckich.

Faktyczną władzę w państwie tak ustawodawczą jak wykonawczą i sądowniczą stanowi król, posiada on doradców, jednak o żadnej radzie nie wiadomo. Państwo podzielone na mniejsze komórki administracyjne - eligi, których zarządcy zwą się elami (ich żony zaś el-len). Elowie płacą podatki królowi i mu podlegają, ale król nie może odwołać ela i ustanowić nowego. Nie jest to urząd dziedziczny, choć może zostać przekazany z ojca na syna. El ma posłuch i szacunek u innych, choć nie jest ani wyraźnie bogatszy ani nie cieszy się specjalnymi przywilejami.

Klimat, geografiaEdytuj

Państwo utrzymuje się głównie z rolnictwa, dlatego wojna tak wyniszczyła kraj - najeźdźcy palą pola uprawne, niszczą wszystko. Od południa jest zalesiony (Puszcza Ogorancka). Klimat umiarkowany, widać wyraźny podział na pory roku - zima z silnymi opadami śniegu (szczególnie na południu), wiosna, lato i jesień złota Ogorancka jesień.... W krajobrazie dominują raczej niziny, lasy i pola. Od południa państwo ograniczone górami.

W kulinariach brakuje egzotycznych, typowo południowych potraw i ziół, skromniej szafuje się imbirem, ciężko trafić na tak wykwintne potrawy jak ośmiornice czy wszelkie charakterystyczne dla południowego morza stworzenia, jednak przyprawy zastępowane są miejscowymi specyfikami. Dla południowców szokujące jest to, ze Northlandczycy spożywają np. wieprzowinę (kuchnia jest raczej tłusta, głównie mięsna, co również może wynikać z warunków klimatycznych).

Kultura, ReligiaEdytuj

Główną religią państwową jest kult Zrodzonego Z Kamienia. Funkcjonuje wiara w gusła i demony.

Jeśli chodzi o kulturę - poezja, literatura, sztuka i muzyka jest na dość wysokim poziomie. Porównywalnym do Lengorhiańskiej. Architektura nieco inna, bardziej toporna, wynikająca być może z chłodniejszego klimatu. Jednakże działalność kulturalno - artystyczna zanika nieco w obliczu wojny. Jedynym prawie wydarzeniem, którego w tych ciężkich czasach nie odwołano był Bal Słonecznikowy - tradycyjne wydarzenie polityczno - kulturalne dla "elit" Northlandzkich, mające miejsce w zamku królewskim w Kodau.

HistoriaEdytuj

Northland był na terenach obecnej Lengorchii ludnością autochtoniczną - przybysze z południa, zza morza przy pomocy magów i armii wydzierali powoli fragmenty państwa białym i osiedlali się na zdobytych terenach. Ostatnia wojna miała skończyła się około sto lat temu. Wtedy właśnie miasto Toum zostało zdobyte i przemianowane na Lenenję - stolicę Lengorchii. Do tej pory oba państwa mają do siebie uraz, a w Northlandzie szczególnie obawia się i nienawidzi magów.

JęzykEdytuj

Pismo, w przeciwieństwie do Lengore, jest fonetyczne. Northlandczycy posługują się alfabetem oznaczającym dźwięki, Lengorchianie posługują się ideogramami.

System nadawania imion w Northlandzie różni się od tego w Lengorhii. W południowym kraju imiona nadaje się od nazw rzeczy czy cech, które mają dać pomyślność dziecku. W Northlandzie jest to raczej zbitek ładnie brzmiących głosek, posiadający zapewne jakieś swoje znaczenie.
Przykłady:
Lengorchia: Jagoda, Kamyk, Płowy, Stalowy, Winograd
Northland: Koret Korin, Rijen, Janael Toho, Iditalin Ainel Toho.

Przykłady Northlanu:
gallo - wspaniale
Kast gallo, nen moe wistre'amtolre!
tasso - rybka
He sijta, lengorchijel tasso'li - coś a'la "Jesteś moją śliczną lengorchiańską rybką."

Nuvola apps important yellow Ten artykuł jest już prawie gotowy. Rozbuduj go, albo włącz się do dyskusji o uznaniu go za ukończony.