FANDOM


Lengorchia

Informacje ogólneEdytuj

Główne wierzenie: Bogini Matka Świata.

Ludzie: ludność Lengorchii jest mieszana, są to potomkowie dawnych najeźdźców oraz ludności autochtonicznej. Typowy mieszkaniec Lengorchii ma ciemną cerę, czarne włosy oraz brązowe oczy.

Stolica: Lenenja.

Dynastia: N'ass-aiena, obecnie cesarzem jest Ogniwo.

Ustrój: Monarchia.

Polityka, graniceEdytuj

Jedynym znanym sąsiadem Lengorchii jest Northland. Granica przebiega na północy wzdłuż Gór Zwierciadlanych. Oba państwa utrzymują stosunki handlowe i polityczne. Znajdują się w stanie pokoju wobec siebie.

Formalnie władzę w Lengorchii sprawuje cesarz, lecz drugą władzą państwową stanowi Krąg Magów, którego siedzibą jest Zamek Dłoni. Obecność magów na terenie państwa jest gwarancją jego potęgi militarnej oraz rozwoju kultury i nauki. Magowie praktycznie kontrolują wszelkie ważne urzędy i stanowią władzę na prowincji.

Klimat, geografiaEdytuj

Przez Lengorchię przechodzi kilka stref klimatycznych, od tropikalnego na wyspach Smoczego Archipelagu po klimat górski na wszelkich terenach górzystych, a w szczególności w Górach Zwierciadlanych. W większości kraju panuje klimat łagodny charakteryzujący się bardzo ciepłym latem i ciepłą, deszczową zimą. Opady śniegu zanotowano jedynie w okolicach górskich i dolinie Pierścienia.

Kraj geograficznie zróżnicowany, występują tu zarówno wysokie góry (Góry Zwierciadlane, Góry Igielne, wyżyny (Wyżyna Lenn), wzgórza jak Wzgórza Iluzyjne jak i tereny nizinne. Występuje dużo terenów uprawnych, pastwisk i lasów. Najważniejszą drogę komunikacyjną stanowi rzeka Enite.

Kultura, religiaEdytuj

Lengorchia jest krajem politeistycznym. Najbardziej znaczący jest kult Bogini Matki Świata, jednakże w kraju można odnotować kilkanaście innych wyznań. Bóstwa te uważa się jednakże za podległe Bogini. Najważniejszym świętem religijnym jest Parada ku czci Matki Świata.

Najważniejsze centra kulturalne kraju to stolica Lenenja oraz siedziba magów w Zamku Dłoni. Rozwój kultury i nauki jest znaczący, jednakże dostęp do wyższego wykształcenia mają jedynie magowie oraz arystokracja.

Historia Edytuj

Historia Lengorchii jako państwa rozpoczyna się od najazdu dokonanego najpierw na Archipelag, potem na kontynent. Po kilku stuleciach walk ludność miejscowa została albo zasymilowana albo zepchnięta na północ, gdzie stworzył swoje państwo: Northland. Najlepiej znane są dzieje walk o Półwysep Wojenny wraz z kulminacyjną bitwą nad Jelenim Brodem opisane w rozrywkowej powieści Wojna o Puchar. Dzieje walk o stolicę i ugodę z góralami z Gór Zwierciadlanych znane są z pamiętników i zapisków uczestniczących w walkach magów m.in. Białego Roga.

JęzykEdytuj

Język lengore jest językiem oficjalnym w całej Lengorchii. Wyróżnia się pismem wprowadzającym ideogramy oznaczające konkretne rzeczy - w odróżnieniu od northlandzkiego pisma fonetycznego. Lengorchianie nadają dzieciom imiona pochodzące od nazw pospolitych.

CiekawostkiEdytuj

W Lengorchii występuje bardzo duże zróżnicowanie kulturowe. Spotkanie dwóch warstw odmiennych plemion Hajgów, żyjących w Górach Zwierciadlanych i ludzi osiadłych w głębi kraju.

Góry Zwierciadlane w rzeczywistości przynależą do Lengorchii wyłącznie na papierze. Jedyne podporządkowanie Hajgów pod cesarstwo przedstawia się poprzez oddawanie w ręce Magów nowe i młode talenty.

Nuvola apps important Uwaga! To jest tylko zalążek artykułu. Jeśli możesz, rozbuduj go.